Finanční gramotnost Čechů je podle posledních průzkumů na bodu mrazu

15.11.2013 21:10

 

Drtivá většina Čechů oplývá vysokým sebevědomím ohledně své finanční gramotnosti. Poslední průzkumy však dokazují pravý opak. V žebříčku vzdělanosti ve věci finančních rozpočtů jsme skončili třetí od konce. Hůře už jsou na tom jenom sousední Slováci a Mexičané. Nejlepší finanční gramotnost v průzkumu dokázali Japonci, Indové a Korejci.

Současná ekonomická situace sice donutila většinu Čechů k zodpovědnějšímu vedení rodinného rozpočtu. Více jak polovina domácností v České republice vede nějakou formu peněžního deníku. V písemné nebo elektronické podobě zaznamenávají své příjmy a výdaje. Ovšem dodržet domácí rozpočet se drtivé většině nedaří.  Průzkum ukázal, že většina domácností by se svými rezervami nepřežila ani tři měsíce, pokud by například jeden člen rodiny přišel o své zaměstnání a radikálně se tak snížily jejich příjmy.

Alarmující informací je i fakt, že za poslední dva roky se příjmy v domácnostech nezvyšují. Z toho důvodu tvoří Češi rezervy především snižováním svých výdajů. Jsme tak ochotni vzdát se luxusního zboží, plánované letní dovolené. Ojedinělé nejsou ani případy, kdy se výdaje domácností snižují i v nakupování základních potravin, méně se topí a šetří se elektřinou. Jen malé procento lidí by se pokusilo najít další zaměstnání, aby zvýšené příjmy pokryly plánované výdaje.

Ve finančním testu propadlo více jak 50% Čechů ohledně spočítání úroků, přitom se jedná o zásadní krok při pořizování jakékoliv formy úvěru. Není se pak čemu divit, že lidé podepisují nevýhodné půjčky převážně u nebankovních sektorů. Taková negramotnost často končí nemalými problémy. Lidé nejsou schopni své závazky splácet a žijí z výplaty do výplaty, v tom lepším případě. V horších případech jsou nuceni přelévat své dluhy dalšími půjčkami. Neustálý nárůst vymáhání a exekucí je jednoznačným důkazem, jak si Češi ve finanční gramotnosti stojí.