Máte nárok na státní příspěvek u stavebního spoření?

19.12.2013 09:00 Změny ve stavebním spoření v posledních letech sice způsobily pokles výnosnosti jejich vkladů, ale stále patří mezi nejvýhodnější produkty pro úschovu a investici finančních úspor. Pro získání statní podpory ve výši 2000Kč je nutné vložit během celého roku částku minimálně dvacet tisíc korun. Většina lidí využívá pro spoření trvalý příkaz, kdy posílá menší sumu pravidelně během celého roku. Na získání podpory tak stačí 1666Kč měsíčně.

Nemálo lidí, kteří mají uzavřenou smlouvu o stavebním spoření, ale pravidelné platby neposílá. Ti jsou teď pravděpodobně koncem roku na pozoru. Pro získání státní podpory tak musí poslat minimální sumu najednou. V období Vánoc, kdy jsou domácnosti zatížené velkými výdaji a častou jsou nuceni využít půjček a hotovostních úvěrů, to příjemným zjištěním rozhodně není. Pokud se situace týká právě vás, neváhejte si ověřit, zda poslaná suma byla skutečně přijata do 31. prosince. Nejrychlejším způsobem je vložit hotovost přímo na pokladně spořitelny. Odborníci všeobecně doporučují se takovému finančnímu nátlaku během posledního měsíce roku vyhnout a zajistit si pravidelné splátky během celého roku. Nejen, že si tak ušetříte starosti, ale zajistíte si i výhodnější úročení. Není výjimkou, že se lidé pod nátlakem obav z propadnutí státní podpory koncem roku zadluží a využijí půjčky nebo jiné formy úvěru, aby stihli platbu na účet do konce roku poslat.

Důkazem, že je u lidí stavební spoření stále považované za kvalitní finanční produkt, je i počet nově uzavřených spoření v letošním roce. Oproti loňsku vzrostly o 23tisíc, a to na více než 430 tisíc podepsaných smluv. Od ledna do listopadu také meziročně stoupla suma poskytnutých úvěrů na více než 41 miliard korun.