Odborníci se shodují: státní dluh se vyšší inflací neumaže

28.11.2013 20:27

Nedávná intervence České národní banky proti koruně má zvýšit inflaci na dvě procenta. Tímto stylem ale podle odborníků ke snížení státního dluhu nedojde. Obecná teorie ekonomie sice říká, že inflace znehodnocuje státní dluh. Ale analytici se shodují, že dvě procenta rozhodně nejsou závratnou hodnotou, která by mohla státní dluh umáznout. Navíc by k dosažení takové situace musela vysoká inflace trvat několik let. Jednoroční zásah při takové procentuální hodnotě povede podle ekonomů naopak k prodražení obsluhy státního dluhu, protože dojde ke zvýšení nominální úrokové sazby.

Slabší koruna může ovlivnit zahraniční dluh, ve kterém dojde ke zvýšení nákladů na splácení. Státní veřejný dluh se však tímto zásahem rapidně v žádném případě nesníží. ČNB plánuje inflaci s hodnotou kolem dvou procent. Během roku ji možná nárazově zvýší ke třem procentům, ale vzápětí jí vrátí zpět.

K tomu aby se mohl státní dluh viditelně snížit zásahem intervencí, by muselo dojít k viditelně zvýšené inflaci. Skok by musel být naprosto nečekaný a trvat i několik let. V takovém případě by podle analytiků investoři změnili postoj s očekáváním, že opět klesne.

Oslabení koruny způsobí zdražení veškerého spotřebního zboží. S těmito obavami teď ještě před Vánoci atakují Češi obchody s elektrem a většina e-shopů má značně napilno.