Odškodnění za úraz láká lidi k simulaci a podvodům

08.12.2013 21:30


Pojistné podvody podle analytiků poslední roky rostou. Odškodnění může v dnešní době znamenat desítky tisíce korun, někdy může přesáhnout dokonce částku sto tisíc. Není se tedy čemu divit, že podvody a fingované úrazy už nejsou výjimkou. Lidé si tak mohou přijít k slušnému přivýdělku. Do celé akce jsou zapojeni mnohdy i lékaři, kteří zpracují posudek a odhad škody.

Na sehrané podvody ovšem pojišťovny většinou přijdou. Absurdita některých odhalení je až úsměvná. Každá taková událost musí být důkladně zdokumentovaná a pojišťovně dokládáte jednoznačné důkazy pro pojistné plnění. Pokud se ale rozhodnete úraz svést na chodník, který třeba dokonce ani neexistuje, odhalení je téměř jisté. Případy, kdy se opilí jedinci zraní ve škarpě a po pojišťovně žádají odškodné za zranění na nedbale upraveném chodníků, skutečně přibývá.

Česká pojišťovna odhalila od začátku letošního roku pojistné podvody ve výši přes 340 miliónů korun. Pojišťovna Allianz potvrdila 1161 podvodů za první pololetí roku 2013, což je meziročně o 426 více. Odborníci se shodují na rostoucím trendu. Čím dál více se jedná o menší částky požadovaného odškodnění, za to rapidně ve vyšším počtu případů.