Využijte výhody stavebního spoření na maximum

04.12.2013 11:45

O výhodách a nevýhodách stavebního spoření toho aktuálně koluje mnoho. Reklamy lákají na zhodnocení i kolem 5%. Státní podpora za posledních deset let klesla na pouhé dva tisíce korun. K tomu, aby na ni klient dosáhnul nyní, musí spořit delší dobu a ukládat větší objemy peněz. Nově jsme povinni výnos ze zhodnocení poctivě danit. Přes všechny změny v uzavírání smluv o stavebním spoření, se považuje stále za jednu z nejvýhodnějších variant, jak efektivně uložit a zhodnotit své úspory. Potřebné je se umět zamyslet a stanovit podmínky smlouvy tak, abychom vyžili ze stavebního spoření nejzajímavějších výhod.

V první řadě promyslete důkladně výši cílové částky. Nestanovte ji příliš vysokou a raději si spočítejte, kolik budete schopni naspořit. Z cílové částky se zpravidla stanoví i poplatek za uzavření smlouvy. V tomto ohledu můžete využít akcí spořitelen, které ve stanovených obdobích nabízí poplatky za vyřízení stavebního spoření nulové.

Na plnou státní podporu ve výši 2000Kč máte nárok, pokud vložíte ročně minimálně dvacet tisíc korun. Po prvním roce začnou naskakovat úroky z vkladů, takže se můžete zamyslet i nad částkou, kterou pravidelně spoříte. Ta může být každoročně o něco nižší a ve finále dosáhnete efektivnějšího zhodnocení. Stejně tak můžete využít maximální státní podpory tím, kdy smlouvu uzavřete a po letech ukončíte. Za šestileté období získáte klidně i osm státních podpor, za předpokladu uzavření spoření před koncem roku a ukončení těsně po novém roce, kdy se podpora přičte ještě za započaté období.

Pokud disponujete vyšším obnosem peněz, je výhodnější vložit vše jednorázově hned při vyřízení smlouvy. Naspořené peníze ze stavebního spoření je nejefektivnější vybrat skutečně po šesti letech. Pokud se rozhodnete spořit déle, finančních prostředků bude sice finálně více, ale počítejte s tím, že efektivita jejich zhodnocení už rapidně klesá.