Začíná nejbohatší období pro uzavírání úvěrových smluv

02.12.2013 21:51

Ekonomická situace za poslední roky donutila české domácnosti ke změnám v chování ohledně finanční zodpovědnosti a zajištěnosti. Vytváření finančních rezerv a krácení obvyklých výdajů připouští podle aktuálních výzkumů většina Čechů. Nakupování dárků a všeobecně období Vánoc by měla dokázat každá domácnost zohlednit ve svém rozpočtu tak, aby výdaje byla schopná pokrýt z vlastních rezerv. Že se zadlužování nákupem vánočních dárků nevyplácí, je roky známou informací a většina Čechů s ní naprosto souhlasí. Poslední analýzy bank i nebankovních společností ale potvrzují, že Vánoce jsou stále nejbohatším obdobím pro uzavírání úvěrových smluv.

Oproti letním měsícům stoupá zájem o spotřebitelské nebo hotovostní úvěry až o desítky procent. Společnost HomeCredit potvrzuje, že poslední čtvrtletí je jednoznačně nejsilnější období v poskytování různých forem půjček. Z celoročního objemu uzavřených smluv se jedná o celou třetinu. Přelom listopadu a prosince se tak tradičně zařadil i letos mezi nejsilnější měsíce, kdy lidé žádají o úvěry a půjčky kvůli výdajům spojeným s Vánoci.

Pokud patříte mezi ty, kteří budou muset podobné pomoci i letošní rok využít, nezapomeňte při výběru produktu pečlivě přemýšlet. Za všeobecně nejvýhodnější formu úvěru jsou považované nejspíš kreditní karty. Zpravidla totiž nemusíte platit žádný úrok, pokud do doby zhruba šedesáti dnů plnou částku splatíte. I pořízení mikropůjčky by nemělo vyjít ve výsledku úplně drasticky, pokud půjčené peníze vrátíte v horizontu pár týdnů. Spotřebitelské a hotovostní úvěry jsou také v předvánočním období hojně využívány. Vzhledem k tomu, že u takových produktů není povinnost dokládat účelovost, jsou využívány nejen k pořízení dárků, ale k financování i dalších výdajů spojených s Vánoci a koncem roku všeobecně.