Základy úspěšného startu v podnikání

26.12.2013 11:34

Práce snů a odpovídající ohodnocení je snem snad každého z nás. Mnoho lidí se tak pouští do podnikání s vidinou nezávislosti, vlastní zodpovědnosti a finančního ráje. Skutečnost pak bývá ale často někde jinde a živnostníci po rychlém startu nemají ani na provozní náklady. Jaké jsou základní pilíře pro úspěšný začátek podnikání? Na co si dát pozor a v čem být opatrný? Čím se nenechat odradit a naopak reálně motivovat?

V první řadě nechte emoce na uzdě a od samého začátku buďte realisti. Chybou většiny začínajících živnostníků a podnikatelů jsou vzdušné zámky a nesmyslně nastavená laťka úspěchu. Skromná představa a dosažitelné cíle v prvních letech podnikání jsou základním pilířem pro následný růst.  S tím souvisí i předpoklad koncentrovaných rizik v prvních letech podnikání. S těmi totiž někteří pod tlakem tíženým emocí a snů vůbec nepočítají a brzo tak narazí na tvrdou realitu. Pokud ale období prvních krůčku ustojíte, máte za sebou zdárně odpálený start a před sebou nové lákavé obzory.

Od začátku stavte na budování dobrého jména a vizitky. Kromě kvality výrobků a nabízených služeb, mějte na paměti, jak je důležitá spolehlivost. Ta je od startu základem pro doporučení a získávání zakázek. S tím souvisí i všeobecné zvládnutí jakési podnikatelské abecedy. Nejde totiž o to jen důkladně ovládat své řemeslo a být profíkem v oboru. Dnes je nedílnou součástí charakteristiky dobrého podnikatele souhrn všech dovedností, a to v oboru marketingu, financí, ekonomiky i vyjednávání. Jednoduše řečeno: umět vyrobit nejkvalitnější skříň neznamená, že se sama prodá a zákazník za ní ochotně zaplatí více než za ostatní.

Určitě není nezbytně nutné se hned při startu zadlužit. Nejlépe dopadají živnostníci, kteří skromně začínají s tím, co mají a umí. Nejcennější kapitál na samém začátku je vaše know-how a když nebudete tlačit na pilu, po prvních úspěších se dostaví i zvýšená motivace a rostoucí cíle. Není ale v dnešní době problém využít podnikatelských úvěru nebo jiné formy půjčky, která bude pro začátek sloužit jako finanční injekce.